آذر ۱۶, ۱۳۹۸

  • تلگرام وکیوم فرمینگ آرتا پلاست
تلفن : 37317907-026 | 09121774325

وکیوم فرمینگ

وکیوم فرمینگ چیست؟

وکیوم فرمینگ یا ترموفرمینگ یکی از قدیمی ترین و پر استفاده ترین روش های برای شکل دهی به انواع قطعات پلاستیکی مورد استفاده در زندگی روزمره ماست.در این روش ورق پلاستیک حرارت داده شده و بوسیله مکش هوا شکل قالب مورد نظر را به خود می گیرد. وکیوم فرمینگ امکان تولید قطعات پلاستیکی به تعداد بالا را فراهم میکند.

ترموفرمینگ نسبت به روش های دیگر فرمینگ پلاستیک دارای مزایا می باشد.به طور مثال قیمت تولید قطعات پلاستیکی به روش وکیوم فرمینگ پایین تر و مقرون به صرفه از روش های دیگر است از دلایل آن میتوان به استفاده از فشار پایین در این روش اشاره نمود که امکان استفاده از قالب های ارزان تر را فراهم میکند.

در اینجا تعدادی از نمونه کارهای تولیدی واحد وکیوم آرتا پلاست را مشاهده می کنید.

 

فرمینگ ظروف بسته بندی دیامات شکلات pvc abs - وکیوم فرمینگ

 

فرمینگ ظروف بسته بندی دیامات شکلات pvc abs 1 - وکیوم فرمینگ

 

انواع قطعات وکیومی

انواع قطعات پلاستیکی و ظروف بسته بندی پلاستیکی تولیدی در واحد وکیوم فرمینگ آرتا پلاست شامل استند های تبلیغاتی ، ظروف بسته بندی دیامات و دیامات متالایز به منظور بسته بندی انواع شکلات و بیسکویت ، ظروف بسته بندی محصولات تولیدی شرکت ها و کارخانجات ، قطعات پلاستیکی مورد استفاده در صنایع ، قالب های سنگ مصنوعی ، ظروف پلاستیکی مورد استفاده در کشاورزی همچون ظرف نشا ، سینی نشا ، استند های لوازم آرایشی و … می باشد.

 

فرمینگ ظروف بسته بندی دیامات شکلات pvc abs 2 - وکیوم فرمینگ

 

فرمینگ ظروف بسته بندی دیامات شکلات pvc abs 3 - وکیوم فرمینگ

 

فرمینگ ظروف بسته بندی دیامات شکلات pvc abs 4 - وکیوم فرمینگ

 

فرمینگ ظروف بسته بندی دیامات شکلات pvc abs 5 - وکیوم فرمینگ

 

فرمینگ ظروف بسته بندی دیامات شکلات pvc abs 6 - وکیوم فرمینگ

 

مواد اولیه مورد استفاده در وکیوم فرمینگ :

انواع مواد و متریال ترموفرمینگ پلیمر های مختلفی همچون PP , PS , PET , PVC , PE , HIPS , APET می باشند.هر یک از این مواد دارای ویژگی هایی همچون شکل پذیری راحت ، عدم جذب رطوبت ، شفافیت و غیره می باشند. قالب های استفاده شده برای ترموفرمینگ  نیز از جنس آلومینیوم می باشند که معمولا به صورت ریخته گری یا CNC  تهیه می شوند.

دستگاه وکیوم فرمینگ :

واحد تولیدی وکیوم ارتا پلاست با استفاده از دستگاه های نیمه اتوماتیک و تمام اتومات وکیوم فرمینگ کار شکل دهی وکیوم یا وکیوم فرمینگ را انجام می دهد، این دستگاه ها بسته به نوع کار ساده یا پیچیده هستند. دستگاه های ساده از یک هیتر و یک ورق گیر و یک قسمت بنام قالب بند تشکیل می شود که ابتدا ورق در قسمت ورق گیر قرار گرفته و سپس هیتر ورق را گرم می کند. در مرحله بعد قالب با ورق تماس پیدا می کند و همزمان هوای مابین قالب و ورق تخلیه می شود و ورق شکل قالب را به خود می گیرد .

دستگاه نیمه اتوماتیک وکیوم فرمینگ در انواع صنایع به منظور بسته بندی محصولات همچون غذایی ،آرایشی ،الکترونیکی ،سخت افزاری ، اسباب بازی و از این قبیل کاربرد دارد.بسیاری از قطعات پلاستیکی از ظروف یکبار مصرف گرفته تا طلق های بسته بندی محصولات و یا حتی داشبورد خودرو نیز به روش وکیوم فرمینگ ساخته می شوند.

مزیت بسته بندی محصول به روش وکیوم فرمینگ :

بسته بندی محصول از حساس ترین و در عین حال تعیین کننده ترین مراحل در عرضه و مصرف کالاست. اهمیت آن تا بدان جاست که حتی کیفیت و محتوای بعضی از مواد را تحت تأثیر قرار می دهد و بسیاری از مصرف کنندگان بخشی از کیفیت را به بسته بندی آن نسبت می دهند. بسته بندی به معنای طراحی و تولید یک ظرف یا پوشش برای محصول می باشد. بسته بندی در حقیقت باید محصول را شرح دهد و با ظاهر خود، خریدار را نسبت به قابل اعتماد بودن محصول متقاعد کند.

امروزه بسته بندی بسیاری از محصولات با روش وکیوم فرمینگ تولید می شود :

  • ظروف یکبار مصرف پلاستیکی
  • محصولات مرتبط با بسته بندی کالاهای صنعتی
  • استندهای لوازم آرایشی که کاربرد تبلیغاتی دارند
  • شانه میوه ، ظرف و سینی نشا و مرکبات
  • ظروف شکلات، بیسکوییت و سوغاتی جات که ممکن است از نوع دیامات یا دیامات متالایز باشند
  • ظرف های پلاستیکی غذاخوری ها

به طور کلی مزیت روش وکیوم فرمینگ در این است که به دلیل استفاده از فشار کم به منظور شکل دهی به پلاستیک هم از نظر قیمت تمام شده نسبت به دیگر روش های فرمینگ پلاستیک به صرفه است.از مزیت های دیگر این روش میتوان به عدم ایجاد حباب در پلاستیک و عدم پارگی ورق پلاستیک اشاره نمود.

مطالب مرتبط